Pomiń linki nawigacyjne i przejdź do treści strony
Zapisz się

Szkolenia dla pracujących z dziećmi

icon
Jak prowadzić
grupy zabawowe?
Dla osób pracujących z dziećmi i ich opiekunami
icon
Niezwykły potencjał
zwykłych przedmiotów
Dla osób pracujących z dziećmi i ich opiekunami
icon
Dzikie dzieci.
Jak przybliżać dzieciom
świat przyrody?
Dla osób pracujących z dziećmi i ich opiekunami
icon
Jak wspierać
dążenie dziecka
do rozwoju?
Dla osób pracujących z dziećmi i ich opiekunami
icon
Najprostsze
materiały sensoryczne
Dla osób pracujących z dziećmi ich opiekunami
icon
Jak dobrze opowiadać
zwyczajne historie
i niezwykłe baśnie
Dla osób pracujących z dziećmi

Jak prowadzić grupy zabawowe?

Jak wspierać relacje między małym dzieckiem (do 2 r.ż.) a rodzicem oraz ich wzajemny rozwój w grupie rozwojowo-wsparcowej.

Szkolenie jest wprowadzeniem w specyfikę pracy z małym dzieckiem i rodzicem, szukaniem perspektywy dziecka i jego opiekuna. Wykorzystaniem specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, materiałów naturalnych, postawy prowadzącego, procesów grupowych do szeroko rozumianego wsparcia rozwoju dziecka i rodzica a przede wszystkim wsparcia ich relacji.

O grupie

Dla kogo?

  • profesjonalistów, którzy pracują z najmłodszymi dziećmi (0-2lata) i ich rodzicami,
  • profesjonalistów, którzy chcą pogłębić warsztat pracy,
  • osób, które chciałyby rozpocząć prowadzenie grup rozwojowych,
  • osób prowadzących klub dla mam lub chcących otworzyć taki klubik,
  • studentów szukających inspiracji do swoich poszukiwań zawodowych.

Program szkolenia:

Od 16 lat zapraszamy rodziców z małymi dziećmi do różnych form zajęć rozwojowo-edukacyjnych, wsparciowych. Podczas spotkań szukamy perspektywy dziecka, rodzica, ale przede wszystkim wspieramy ich więź. Inspirujemy do codzienności, zachęcamy rodziców do wymiany doświadczeń, towarzyszymy w pierwszych odkryciach, zachwytach, pielęgnujemy bycie w chwili obecnej. Chcemy dzielić się naszymi doświadczeniami, obserwacjami, wypracowanymi narzędziami i sprawdzonymi rozwiązaniami. W trakcie szkolenia zajmujemy się następującymi zagadnieniami:

  • Jak świadomie wspierać diadę małe dziecko-rodzic korzystając z procesów grupowych, naturalnych materiałów, twórczej przestrzeni, modelującego prowadzącego,
  • Jak organizować przestrzeń do zajęć, jak rozumieć jej znaczenie w kontakcie z małym dzieckiem,
  • Jakich używać materiałów, jak z nich korzystać aby wspierały rozwój małego dziecka,
  • Jak towarzyszyć grupom, aby były dla siebie wsparciem i inspiracją,
  • Jaka jest rola prowadzącego. 

Część szkolenia będzie miała charakter teoretyczny a część praktyczny (praca własna uczestników: koncepcyjna i sensoryczna, indywidualna i w grupie). Zaproponujemy ćwiczenia, które w praktyce pomogą doświadczyć istoty rozważanych problemów i znaleźć przydatne rozwiązania.

Informacje organizacyjne

  • Czas trwania szkolenia: 8 godzin zegarowych (w tym godzina na odpoczynek i posiłek)
  • Koszt szkolenia: 650zł 
  • Dodatkowe informacje o szkoleniu

Fundacja Sto Pociech jest wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych. Po ukończeniu szkolenia uczestnicy otrzymują certyfikat odbycia szkoleń. Szkolenie możemy przeprowadzić również w formie wyjazdowej i dostosować do szczególnych potrzeb wynikających ze specyfiki pracy z określoną grupą uczestników.

Jeśli chcesz wziąć udział w szkoleniu:

  • wypełnij formularz.
  • Dokonaj wpłaty na konto: 68 2030 0045 1110 0000 0282 3230 z tytułem: szkolenie_małe dziecko i rodzic
  • i wyślij potwierdzenie przelewu na adres j.soja@stopociech.pl

 Szkolenie odbędzie się, gdy zbierze się grupa min 6 osób.

W przypadku rezygnacji ze szkolenia na 3 dni przed terminem zwracamy opłatę (minus 20 zł kosztów operacyjnych). Po tym terminie nie ma możliwości zwrotu wpłaconej kwoty.

 

Prowadzenie

Joanna Soja – psycholog, specjalizujący się w pracy z małymi dziećmi oraz ich rodzicami. Prowadzi grupy wsparciowo – rozwojowe dla dzieci z rodzicami („Dreptaki” i „Szperaki”), grupy terenowe „Leśne Szperaki” oraz konsultacje psychologiczne dla rodziców z dziećmi do 5 roku życia. W swojej pracy stara się wspierać relacje między rodzicem i dzieckiem. Ufa, że taka bezpieczna i bliska relacja jest ogromnym zasobem, który pomaga w kryzysach i trudnych sytuacjach życiowych. Jako prowadząca grup wsparciowo – rozwojowych ma głębokie przekonanie, że kluczowe dla grupy jest tworzenie przyjaznej, otwartej i nieoceniającej atmosfery, w której zarówno rodzic jak i dziecko będą czuli się bezpiecznie i swobodnie.  Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała w: Poradni Psychologicznej Centrum Zdrowia Dziecka, Ośrodku Terapeutycznym dla Dzieci przy Uniwersytecie Warszawskim oraz Klubie Terapeutycznym dla Dzieci z Problemami Emocjonalnymi i Ich Rodziców przy Ośrodku Badań i Usług Psychologicznych PTP.

Marta Ryng – psycholog, od wielu lat pracuje z rodzinami z najmłodszymi dziećmi oraz wspiera samodzielność dzieci w grupach rówieśniczych. Ukończyła psychologię na UJ ze specjalizacją Rozwój dziecka, studia podyplomowe „Wczesna Interwencja. Pomoc dziecku i rodzinie”, roczny kurs Pedagogiki M. Montessorii oraz szkolenie z „Metody projektów badawczych”. Działa w zespole edukacyjnym oraz wspiera matki w pierwszych miesiącach życia ich maluszka prowadząc grupy wsparcia Urodziłam Życie. Wychowała się na dolnośląskich łąkach, w wielkim ogrodzie – korzysta z tych doświadczeń współprowadząc Leśne Szperaki w fundacyjnym ogrodzie. Mama Franka, Staszka, Marysi i Józka, którzy wiernie towarzyszyli jej w stupociechowej przygodzie

Kontakt

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących organizacji szkolenia prosimy o kontakt mailowy: j.soja@stopociech.pl

Niezwykły potencjał zwykłych przedmiotów

Szkolenie wprowadzające w zasady przygotowywania przestrzeni do działań grupy dzieci i rodziców oraz tworzenia pomocy wsparciowo – rozwojowych umożliwiających dzieciom w wieku od 2 do 6 lat niedyrektywne doświadczanie, odkrywanie i wzmacnianie samego siebie. Podstawowym budulcem tych pomocy są przedmioty codziennego użytku i materiał przyrodniczy kolejnych pór roku.

O grupie

Dla kogo?

Dla osób poszukujących wiedzy i inspiracji, jak przygotowywać przestrzeń oraz tworzyć pomoce wsparciowo – rozwojowe. W tym. m. in. do:

  • profesjonalistów pracujących z dziećmi oraz dziećmi i ich opiekunami,
  • osób przygotowujących się do podjęcia takiej pracy,
  • rodziców szukających pomysłów na to, jak w domowej codzienności spożytkować niezwykły potencjał zwykłych domowych przedmiotów.

Program szkolenia

Na szkoleniu podzielimy się doświadczeniem pracy z dziećmi i towarzyszącymi im opiekunami w szperalni. Szperalnia to jedna z pracowni w Stu Pociech – specjalnie przygotowana przestrzeń wyposażona w autorskie pomoce.

Szkolenie zapoznaje ze specyfiką tworzenia pomocy z wykorzystaniem:

  • domowych przedmiotów zgodnie z zasadami tworzenia pomocy do pracy własnej dziecka według Marii Montessori (w tym szczególnie z pomocami z działu dnia codziennego i sensorycznego);
  • materiału przyrodniczego zgodnie z autorskimi pomysłami pudeł i zakątków sensorycznych służących doświadczaniu i odkrywaniu świata przyrodniczego.

Szkolenie daje praktyczne wskazówki dotyczące m. in. tego:

  • jak urządzić szperalnię (jako osobną pracownię albo wydzieloną przestrzeń w sali, w dziecięcym pokoju, łazience, kuchni);
  • jakie jest niezbędne, a zarazem minimalistyczne wyposażenie takiej pracowni, by dziecko mogło ćwiczyć rozmaite umiejętności na różnych etapach sprawności;
  • jakie są najprostsze przedmioty i materiały o niewyczerpanych możliwościach wykorzystania.

Część szkolenia będzie miała charakter teoretyczny, a część praktyczny. Podczas pracy własnej uczestników szkolenia (koncepcyjnej i sensorycznej, indywidualnej i w grupie) połączymy wrażliwość projektantów, z wiedzą na temat rozwoju dziecka i procesów uczenia się oraz stupociechowym doświadczeniem prowadzenia grup. Stworzymy wsparciowo – rozwojowe pomoce atrakcyjne dla oka i ręki dziecka.

Informacje organizacyjne

  • Czas trwania szkolenia: 8 godzin zegarowych (w tym godzina na odpoczynek i posiłek)
  • Koszt szkolenia: 650 zł
  • Dodatkowe informacje dla uczestników

Fundacja Sto Pociech jest wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych. Po ukończeniu szkolenia uczestnicy otrzymują certyfikat odbycia szkoleń. Szkolenie możemy przeprowadzić również w formie wyjazdowej i dostosować do szczególnych potrzeb wynikających ze specyfiki pracy z określoną grupą uczestników.

Jeśli chcesz wziąć udział w szkoleniu:

  • wypełnij formularz.
  • Dokonaj wpłaty na konto: 68 2030 0045 1110 0000 0282 3230 z tytułem: szkolenie_niezwykłypotencjal
  • wyślij potwierdzenie przelewu na adres d.piszczatowska@stopociech.pl

 Szkolenie odbędzie się, gdy zbierze się grupa min 6 osób.

W przypadku rezygnacji ze szkolenia na 3 dni przed terminem zwracamy opłatę (minus 20 zł kosztów operacyjnych). Po tym terminie nie ma możliwości zwrotu wpłaconej kwoty.

Prowadzenie

Dorota Piszczatowska – animatorka kultury ze specjalizacją pedagogiczną. Pomysłodawczyni i współzałożycielka Fundacji Sto Pociech. Od kilkunastu lat współtworzy, koordynuje i realizuje warsztaty dla dzieci i dorosłych. Poszukuje takich form towarzyszenia dzieciom i dorosłym, które wspierają ich dążenia do rozwoju, wyzwalają twórczy potencjał i sprawczość oraz pomagają rozwijać nowe umiejętności. Inspiruje ją domowa codzienność i świat przyrodniczy. Pociąga interdyscyplinarność – współzależność i dopełnianie się różnych perspektyw. Stale uczestniczy w kursach, szkoleniach i projektach z zakresu edukacji, wsparcia i działań artystycznych. Współtworzy i prowadzę szkolenia dla osób pracujących z dziećmi i dorosłymi. Jest mamą Janka, Franka i Marysi.

Karolina Wojno – od wielu lat prowadzi grupy wsparciowo-rozwojowe dla najmłodszych dzieci i ich opiekunów. W Stu Pociechach współtworzyła sale, w których spotykają się turlaki, dreptaki, brykacze i szperaki. Realizatorka autorskich pomocy.

Kontakt

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących organizacji szkolenia prosimy o kontakt mailowy: d.piszczatowska@stopociech.pl

Dzikie dzieci. Jak przybliżać dzieciom świat przyrody?

Warsztaty w dzikim ogrodzie dla nauczycieli, edukatorów, rodziców oraz wszystkich, którzy chcą pełniej działać z dziećmi w przyrodzie. Program warsztatu został oparty na wieloletnich doświadczeniach edukacji outdoorowej realizowanej w dzikim ogrodzie Fundacji Sto Pociech. W pracy z dziećmi kierujemy się przekonaniem, że możliwość swobodnego działania i samodzielnego doświadczania oraz kontakt z przyrodą mają istotny wpływ na harmonijny rozwój dziecka (poznawczy, emocjonalny i społeczny).

O grupie

Dla kogo?

Warsztaty są skierowane nauczycieli przedszkolnych i wczesnoszkolnych, do edukatorów, animatorów, a także do rodziców, którzy chcą wykorzystać możliwości przestrzeni przyrodniczej do prowadzenia działań edukacyjnych i do zabawy

Program warsztatów:

Na warsztatach chcemy podzielić się praktycznymi umiejętnościami  przygotowywania i prowadzenia działań twórczych i edukacyjnych w terenie oraz organizowania przestrzeni do różnego typu zabaw na dworze. Wierzymy, że nasz ogród i metody działań mogą stać się inspirujące dla uczestników i wzbogacić Wasze doświadczenia o nowe spojrzenia na edukacyjną zabawę dzieci. Program warsztatów sprzyja analizowaniu potencjału różnych miejsc oraz umożliwia uchwycenie zmienności przyrody, pogody i dostępnych materiałów.

Zabawa na dworze poprawia koordynację ruchową, sprawność i naturalną odporność organizmu, a także wspiera rozwijanie wielu kompetencji dzieci: samodzielności, twórczego myślenia, zainteresowania przyrodą i otaczającym światem. Warsztatowy charakter zajęć jest doskonałą okazją do refleksji nad stylem pracy pedagogicznej oraz analizy czynników ułatwiających i utrudniających tę pracę.

W naszym szkoleniu kładziemy nacisk na wymiar praktyczny – uczestnicy mają możliwość działania i doświadczania co staje się punktem wyjścia do przemyśleń i konfrontacji z koncepcjami pedagogicznymi. Dla uczestników warsztatów istnieje możliwość obserwacji wybranych zajęć terenowych w Fundacji. Spotkajmy się  razem w kręgu, popracujmy warsztatowo, aby pełniej działać z dziećmi w przyrodzie!

Cele szkolenia:

  • promowanie idei spędzania czasu na dworze, blisko przyrody
  • nabywanie umiejętności prowadzenia zajęć edukacyjnych i twórczych  w przestrzeni przyrodniczej (wykorzystywanie terenu ogrodu / parku / lasu jako pracowni przyrodniczej)
  • nabywanie umiejętności przygotowania przestrzeni ogrodu do różnego typu zabaw niedyrektywnych m.in. sensorycznych, manipulacyjnych, małej i dużej motoryki (przestrzeń traktowana jako drugi nauczyciel)
  • nabywanie umiejętności wykorzystania materiałów naturalnych do zabawy i działań edukacyjnych

Informacje organizacyjne

  • warsztaty odbędą się w ogrodzie lub w przypadku trudnych warunków atmosferycznych częściowo w ogrodzie a częściowo w sali, będziemy pracować na własnym doświadczeniu,
  • warsztaty trwają 8 godzin zegarowych (w tym godzinna przerwa na posiłek),
  • maksymalna wielkość grupy to 12 uczestników, minimalna liczba to 5 osób
  • warsztaty organizujemy na zamówienie, w tym momencie nie ma wyznaczonego terminu na warsztaty dla osób indywidualnych
  • zapraszamy do kontaktu: j.salwicka@stopociech.pl

Przygotowanie do zajęć:

  • ubrania na zajęciach mogą się pobrudzić, zamoczyć, mogą pachnieć dymem, warto mieć to na uwadze szykując się do spotkania
  • Istotnym czynnikiem jest komfort cieplny uczestników, prosimy o przemyślane ubranie stosowne do warunków atmosferycznych (szczególnie w sezonie chłodnym – bardzo ciepłe ubranie, coś na zapas, coś od deszczu)
  • prosimy zabrać termosy z ciepłymi napojami i coś na drugie śniadanie w trakcie zajęć

Prowadzenie

Asia Kasztelaniec – od ponad 12 lat pisze i realizuje scenariusze i projekty działań edukacyjno -twórczych dla warszawskich organizacji pozarządowych i instytucji kultury i przedszkoli. Wspiera uważną obecnością podczas swobodnej zabawy i kreatywnych działań na świeżym powietrzu w lasach i parkach miejskich w roli nauczyciela przedszkola leśnego. Organizuje fabularne wyprawy przygodowo- terenowe i wyjazdy wakacyjne dla rodzin. Interesuje się leśną pedagogiką, kulturami świata, storytellingiem. Mama 2 dzieci.

Asia Salwicka – wymyśla i prowadzi warsztaty i zajęcia terenowe od 2009 roku. Z wykształcenia architekta krajobrazu i plastyczka, zielarka, fitoterapeutka, z zamiłowania kobieta łąk, lasów i bezdroży, w wolnych chwilach „złota rączka”. Ukończyła roczny kurs pedagogiki Marii Montessori, szkolenie z zakresu wykorzystania metody projektów badawczych w pracy z dziećmi, warsztaty z pedagogiki przygody, roczny kurs Pedagogiki Dzikiej Przyrody i międzynarodowy kurs trenerów outdoorowych. Wyplata z wikliny, wykorzystuje dary przyrody do tworzenia, jedzenia i dbania o zdrowie. W Stu Pociechach od zawsze, 3 razy w tygodniu prowadzi terenowe Leśne Szperaki. Mama 3 dzieci.
Magda Siciarek – od zawsze w jakiejś formie pracuje z dziećmi. Lubi wyprawy do lasu, w góry i nad wodę – w wersji turystyki “na dziko”:) Wieloletnia wychowawczyni w grupach dziecięcych i na obozach, z wykształcenia etnolożka i antropolożka kultury. Ukończyła roczny kurs pedagogiki Marii Montessori. W Fundacji Sto Pociech współprowadzi zajęcia Leśne szperaki od 2016 r. Mama 4 dzieci.

Kontakt

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących organizacji szkolenia prosimy o kontakt mailowy: j.salwicka@stopociech.pl

Jak wspierać dążenie dziecka do rozwoju?

Szkolenie wprowadzające w specyfikę prowadzenia grup wsparciowo – rozwojowych dla dzieci od 2 lat i ich opiekunów. Szkolenie zapoznaje z tym, jak wspieramy ufną więź między dzieckiem i opiekunem, jak budujemy autonomię dziecka, wzmacniamy jego dążenie do rozwoju, kształtujemy umiejętność współdziałania (brania i dawania w zgodzie z samym sobą i troską o innych) oraz jak wspieramy opiekunów w uważnym byciu z dzieckiem.

O grupie

Dla kogo?

Dla osób poszukujących praktycznych podpowiedzi, jak poprzez niedyrektywną postawę wyzwalać indywidualny potencjał rozwojowy każdego z uczestników zajęć i inspirować do współdziałania. 

  • profesjonalistów, którzy pracują z małymi dziećmi (2 – 6 lat) i ich rodzicami,
  • profesjonalistów, którzy chcą pogłębić warsztat pracy,
  • osób, które chciałyby rozpocząć prowadzenie grup rozwojowych,
  • osób prowadzących klub dla mam lub chcących otworzyć taki klubik,
  • studentów szukających inspiracji do swoich poszukiwań zawodowych.

Program szkolenia

W części teoretycznej szkolenia połączymy wiedzę na temat rozwoju dziecka, teorii przywiązania, samostanowienia, pedagogiki Montessori z doświadczeniem pracy z grupami. Omówimy takie zagadnienia:

  • Po co dziecku dorosły? Czyli specyfika uważnego towarzyszenia. Zastanowimy się, czym jest uważne towarzyszenie i jak taka postawa dorosłego wspiera dziecko w budowaniu samego siebie. Jak wzmacniamy opiekunów w ich poszukiwaniach dobrego bycia z dzieckiem. Przypatrzymy się też roli Prowadzącego zajęcia.
  • „Pomóż mi zrobić to samemu”. Omówimy jedną z zasad pedagogiki Montessori, kształtującą autonomię dziecka. Wyjaśnimy, jak samodzielność dzieci wspiera przestrzeń przygotowana, podstawowe aktywności podczas zajęć (działanie własne z pomocami i działanie w grupie dzieci i dorosłych) oraz obowiązujące zasady.
  • Niedyrektywnie, czyli jak? O istocie współdziałania – z dzieckiem, z dorosłym, z grupą. Opowiemy, jak staramy się być z dziećmi i rodzicami, by wyzwolić ich indywidualny potencjał rozwojowy. Jak nie zastępujemy rodziców i nie wyręczamy dzieci. Jak modelujemy zachowania poszczególnych osób i całej grupy. Damy wskazówki, jak wyciszać dzieci, wzbudzać uważność, ukierunkowywać na to, co istotne i jak reagować w sytuacjach trudnych.

Część teoretyczna będzie dopełniona pracą własną uczestników: koncepcyjną, sensoryczno-twórczą, indywidualną i w grupie. Zaproponujemy ćwiczenia, które w praktyce pomogą doświadczyć istoty rozważanych problemów i znaleźć przydatne rozwiązania.

Informacje organizacyjne

  • Czas trwania szkolenia: 8 godzin zegarowych (w tym godzina na odpoczynek i posiłek)
  • Koszt szkolenia: 650 zł
  • Dodatkowe informacje o szkoleniu

Fundacja Sto Pociech jest wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych. Po ukończeniu szkolenia uczestnicy otrzymują certyfikat odbycia szkoleń. Szkolenie możemy przeprowadzić również w formie wyjazdowej i dostosować do szczególnych potrzeb wynikających ze specyfiki pracy z określoną grupą uczestników.

 

Jeśli chcesz wziąć udział w szkoleniu:

  • wypełnij formularz
  • Dokonaj wpłaty na konto: 68 2030 0045 1110 0000 0282 3230 z tytułem: szkolenie_odkryć samemu
  • i wyślij potwierdzenie przelewu na adres d.piszczatowska@stopociech.pl

Uwaga! Szkolenie odbędzie się, gdy zbierze się grupa min 6 osób.

W przypadku rezygnacji ze szkolenia na 3 dni przed terminem zwracamy opłatę (minus 10 zł kosztów operacyjnych). Po tym terminie nie ma możliwości zwrotu wpłaconej kwoty.

Prowadzenie

Dorota Piszczatowska – animatorka kultury ze specjalizacją pedagogiczną. Pomysłodawczyni i współzałożycielka Fundacji Sto Pociech. Od kilkunastu lat współtworzy, koordynuje i realizuje warsztaty dla dzieci i dorosłych. Poszukuje takich form towarzyszenia dzieciom i dorosłym, które wspierają ich dążenia do rozwoju, wyzwalają twórczy potencjał i sprawczość oraz pomagają rozwijać nowe umiejętności. Inspiruje ją domowa codzienność i świat przyrodniczy. Pociąga interdyscyplinarność – współzależność i dopełnianie się różnych perspektyw. Stale uczestniczy w kursach, szkoleniach i projektach z zakresu edukacji, wsparcia i działań artystycznych. Współtworzy i prowadzę szkolenia dla osób pracujących z dziećmi i dorosłymi. Jest mamą Janka, Franka i Marysi.

Marlena Szymczyk – magister psychologii, ukończyła studia podyplomowe „Diagnoza Kliniczna Dziecka i jego Rodziny” na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat pracuje w Fundacji Sto Pociech – prowadząc grupy zabawowe oraz wspierające relację rodzic – dziecko, a także grupę rówieśniczą dzieci bez rodziców – Leśne Szperaki, działającą w Ogrodzie Fundacji korzystającą z założeń edukacji leśnej. Pracuje również jako psycholog prowadząc konsultacje. Współtworzy i prowadzi szkolenia dla osób pracujących z małym dzieckiem i rodzicem. Zdobywała doświadczenie w pracy niedyrektywnej z Dzieckiem i Rodzicem w Klubie Terapeutycznym dla Dzieci z Problemami Emocjonalnymi i Ich Rodziców działającym pod patronatem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego jako wolontariusz-terapeuta pod superwizją psychologa klinicznego. Stale się dokształca, bierze udział w szkoleniach pogłębiających wiedzę i praktykę. Interesuje się rozwojem małego dziecka, kształtowaniem się więzi według Teorii Przywiązania, wspieraniem relacji rodzic-dziecko. Prywatnie mama Antka.

Kontakt

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących organizacji szkolenia prosimy o kontakt mailowy: d.piszczatowska@stopociech.pl

Najprostsze materiały sensoryczne

Szkolenie wprowadzające w specyfikę działań z płynnymi, sypkimi i mazistymi materiałami sensorycznymi – z natury swej nieuformowanymi i przekształcalnymi. Materiały te mają wielki potencjał twórczy, poznawczy i rozwojowy. W rozmaitych odmianach, przemianach i połączeniach dają proste, a zarazem nieskończone możliwości zastosowań. Udostępnione dzieciom w swobodnej zabawie są źródłem wielozmysłowych doznań, różnorodnych działań twórczych i znacząco wpływają na ich dobrostan. 

O grupie

Dla kogo?

Szkolenie adresowane jest do osób pracujących z dziećmi i poszukujących inspiracji do działań wsparciowo – rozwojowych oraz sensoryczno – plastycznych opartych na doświadczeniu, eksperymentowaniu i odkrywaniu. Szkolenie kierujemy do:

  • profesjonalistów pracujących z małymi dziećmi i ich opiekunami,
  • osób przygotowujących się do takiej pracy (w tym studentów kierunków pedagogicznych i psychologicznych),
  • rodziców szukających pomysłów na zabawy w domowej codzienności.

Program szkolenia

Zapraszamy na szkolenie, które wprowadzi w specyfikę działań z płynnymi, sypkimi i mazistymi materiałami sensorycznymi – z natury swej nieuformowanymi i przekształcalnymi. Materiały te mają wielki potencjał twórczy, poznawczy i rozwojowy. W rozmaitych odmianach, przemianach i połączeniach dają proste, a zarazem nieskończone możliwości zastosowań.

Swobodna zabawa z tym, co nieuformowane i zmienne znacząco wpływa na dobrostan dziecka i wspiera jego rozwój. Ma wartości terapeutyczne. Umożliwia dziecku redukowanie napięcia i samoregulację. Zachęca do bezpiecznego doświadczania i oswajania tego, co sensorycznie jest wyzwaniem. Pozwala zaznać radości doświadczania i odkrywania. Pobudza do działań twórczych. W sposób niewymuszony umożliwia dziecku nabywanie i ćwiczenie coraz bardziej skomplikowanych umiejętności motorycznych – ważnych dla samodzielności i poczucia sprawczości.

Na szkoleniu podzielimy się doświadczeniem pracy z rozmaitych stupociechowych zajęć, podczas których dzieci w wieku od 6 m do 9 lat w specjalnie przygotowanych zakątkach w sali  – odkrywają, doświadczają i eksperymentują z tym co płynne, sypkie i maziste.

Zwrócimy uwagę na wartości swobodnej zabawy tymi materiałami, zarówno w aspekcie rozwojowym, jak i terapeutycznym. Damy wskazówki ułatwiające zainicjowanie działań i realizację kolejnych spotkań w całorocznym cyklu. Omówimy takie zagadnienia:

  • Najprostsze materiały o niewyczerpanych możliwościach wykorzystania. Woda, piach, glina do dzieła! Przez cały rok.

  • Przygotowanie przestrzeni do działań. Osobna pracownia albo wydzielony zakątek w sali.

  • Niezbędne, a zarazem minimalistyczne wyposażenie.

  • Jak działać z grupą, by z zasady nieskrępowana i indywidualna zabawa była przyjazna dla wszystkich uczestników zajęć, a sprzątanie nie zniechęciło do działań?

Szkolenie będzie miało częściowo charakter teoretyczny, a częściowo praktyczny. Wprowadzenie w podstawy teoretyczne dopełnione zostanie działaniem własnym uczestników (indywidualnym i w grupie) koncepcyjnym, sensorycznym i twórczym z materiałami, które szczególnie fascynują dzieci.

Informacje organizacyjne

  • Czas trwania szkolenia: 8 godzin zegarowych (w tym godzina na odpoczynek i posiłek)
  • Koszt szkolenia: 650 zł
  • Dodatkowe informacje dla uczestników

Fundacja Sto Pociech jest wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych. Po ukończeniu szkolenia uczestnicy otrzymują certyfikat odbycia szkoleń. Szkolenie możemy przeprowadzić również w formie wyjazdowej i dostosować do szczególnych potrzeb wynikających ze specyfiki pracy z określoną grupą uczestników.

Jeśli chcesz wziąć udział w szkoleniu:

  • wypełnij formularz
  • Dokonaj wpłaty na konto: 68 2030 0045 1110 0000 0282 3230 z tytułem: szkolenie_materiały przyrodnicze
  • i wyślij potwierdzenie przelewu na adres d.piszczatowska@stopociech.pl

 Szkolenie odbędzie się, gdy zbierze się grupa min 6 osób.

W przypadku rezygnacji ze szkolenia na 3 dni przed terminem zwracamy opłatę (minus 10 zł kosztów operacyjnych). Po tym terminie nie ma możliwości zwrotu wpłaconej kwoty.

Prowadzenie

Dorota Piszczatowska – animatorka kultury ze specjalizacją pedagogiczną. Pomysłodawczyni i współzałożycielka Fundacji Sto Pociech. Od kilkunastu lat współtworzy, koordynuje i realizuje warsztaty dla dzieci i dorosłych. Współtworzyła szperalnię i papralnię, jako przestrzenie do działań z małymi dziećmi. Poszukuje takich form towarzyszenia dzieciom i dorosłym, które wspierają ich dążenia do rozwoju, wyzwalają twórczy potencjał i sprawczość oraz pomagają rozwijać nowe umiejętności. Inspiruje ją domowa codzienność i świat przyrodniczy. Pociąga interdyscyplinarność – współzależność i dopełnianie się różnych perspektyw. Stale uczestniczy w kursach, szkoleniach i projektach z zakresu edukacji, wsparcia i działań artystycznych. Jest mamą Janka, Franka i Marysi.

Marta Ryng – psycholog, od wielu lat pracuje z rodzinami z najmłodszymi dziećmi oraz wspiera samodzielność dzieci w grupach rówieśniczych. Ukończyła psychologię na UJ ze specjalizacją Rozwój dziecka, studia podyplomowe „Wczesna Interwencja. Pomoc dziecku i rodzinie”, roczny kurs Pedagogiki M. Montessorii oraz szkolenie z „Metody projektów badawczych”. Działa w zespole edukacyjnym oraz wspiera matki w pierwszych miesiącach życia ich maluszka prowadząc grupy wsparcia Urodziłam Życie. Wychowała się na dolnośląskich łąkach, w wielkim ogrodzie – korzysta z tych doświadczeń współprowadząc Leśne Szperaki w fundacyjnym ogrodzie. Mama Franka, Staszka, Marysi i Józka, którzy wiernie towarzyszyli jej w stupociechowej przygodzie

Kontakt

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących organizacji szkolenia prosimy o kontakt mailowy: d.piszczatowska@stopociech.pl

Jak dobrze opowiadać zwyczajne historie i niezwykłe baśnie

Opowiadanie historii ma długą tradycję i jest umiejętnością znaną od wielu, wielu pokoleń. Jest ponadczasowym narzędziem, które pomaga celebrować radość życia i uczyć się stawiać czoła wyzwaniom. Dzieci, dzięki słuchaniu opowiadanych historii łatwiej się wyciszają, lepiej radzą sobie z emocjami, lepiej rozumieją otaczający świat i stają się bardziej empatyczne. Opowiadanie historii buduje zaufanie i powoduje umacnianie szczerej więzi.

O grupie

Dla kogo? 
  • osób pracujących z dziećmi i młodzieżą, aby poznały i ośmieliły się do stosowania  skutecznego narzędzia w rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych i do rozmów o emocjach i relacjach.
  • rodziców, którzy chcą lepiej poznać swoje dzieci oraz to, co przeżywają w szkole, przedszkolu, w codzienności.
  • coachingowo dla każdego, kto chciałby ośmielić się i w bezpiecznej atmosferze spróbować opowiadać historie

Prowadząc działania warsztatowe chcemy, abyście uwierzyli, że zasługujecie na uwagę tacy, jacy jesteście  Chcemy was przekonać, że dobre opowieści – tak jak dobrzy ludzie – różnią się od siebie. Chcemy zainspirować do improwizowania opowieści i osadzania ich w świecie, który znamy. Chcemy aby nasze spotkanie było twórcze, pełne aktywnych zadań i ćwiczeń, abyście po jego zakończeniu czuli się gotowi i chętni do snucia opowieści.

Program szkolenia:
  • warsztaty tworzenia bohaterów opowieści,
  • warsztaty tworzenia przestrzeni opowieści,
  • ćwiczenia aktywizowania uważności i pozostawania w autentycznym kontakcie ze słuchającymi,
  • poznanie metody japońskiego teatru kamishibai,
  • wykorzystanie muzyki w opowieści (nawet jeśli nie gra się na instrumencie),
  • praca twórcza, która pomoże wytworzyć atmosferę skupienia i wyciszenia, i pomoże Waszym słuchaczom wejść w świat opowieści – samodzielnie zrobicie instrument, który będzie można zabrać do domu.

Informacje organizacyjne

  • Kiedy? Sobota, 18.01.2025, godz.9.30-17.30
  • Czas trwania warsztatu: 8 godzin zegarowych
    (w tym godzina na odpoczynek i posiłek)
  • Koszt warsztatu: 600 zł 
  • Dodatkowe informacje dla uczestników

Fundacja Sto Pociech jest wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych. Po ukończeniu warsztatu uczestnicy otrzymują dyplom / zaświadczenie. Szkolenie możemy przeprowadzić również w formie wyjazdowej i dostosować do szczególnych potrzeb wynikających ze specyfiki pracy z określoną grupą uczestników.

Jeśli chcesz wziąć udział w warsztacie:

  • wyślij wiadomość mailową z prośbą o zapis na adres:  m.sejbuk-radziwonka@stopociech.pl
  • Dokonaj wpłaty zaliczki w wysokości 200 zł na konto: 68 2030 0045 1110 0000 0282 3230 z tytułem: warsztaty_opowieści (Uwaga! Zaliczkę zwracamy wyłącznie w sytuacji, gdy grupa nie zbierze się)
  • wyślij potwierdzenie przelewu na adres m.sejbuk-radziwonka@stopociech.pl

Warsztaty odbędą się, gdy zbierze się grupa min 6 osób. Ze względu na charakter warsztatowy, maksymalna wielkość grupy to 16 uczestników. Jeśli grupa nie zbierze się warsztaty mogą zostać odwołane, w takiej sytuacji zaproponujemy inny termin.

Prowadzenie

Asia Kasztelaniec : Jestem szczęśliwą, samodzielną mamą 15-letniej Stasi i 10-letniego Alusia.
JESTEM doświadczoną towarzyszką i kreatorką zabaw twórczych, edukatorką specjalizującą się w pisaniu i realizacji scenariuszy spotkań z nową i klasyczną literaturą dla dzieci, kulturoznawstwem, historią sztuki i wiedzą o przyrodzie. Autorką projektów i warsztatów realizowanych na zlecenie warszawskich organizacji pozarządowych i instytucji kultury. JESTEM czarodziejką- czaruję uśmiechem, dobrym słowem i opowieścią. Znam nie jedną dzikorosnącą roślinę, uwielbiam doświadczać i obserwować przyrodę, siedzieć pod drzewem i wymyślać opowieści, śpiewać na całe gardło, tworzyć kompozycje z tego co pod ręką. Wspieram obecnością podczas swobodnej zabawy i kreatywnych działań na świeżym powietrzu w lasach i parkach miejskich w roli nauczyciela przedszkola leśnego i podczas urodzinowych przygód terenowych oraz warsztatów outdoorowych. Interesuję się leśną pedagogiką, pedagogiką przygody, storytellingiem. Działam w duchu rodzicielstwa bliskości i zaufania.

Monika Sejbuk-Radziwonka – Jestem animatorką społeczno-kulturalną, trenerką, aktywistką miejską i pedagogiem. Od 2015 r. związana z sektorem pozarządowym. Lubię wymyślać nowe projekty i realizować je. Jestem organizatorką i pomysłodawczynią projektów kulturalnych i edukacyjnych m.in. pierwszej w Polsce bezpłatnej wypożyczalni pomocy Montessori na Bemowie i Miejsca Wolnej Zabawy w MAL Dwa Jelonki.

Prowadzę:

  • zajęcia w przyrodzie dla dzieci
  • grupy wsparcia dla mam
  • Rodzinny Klub Przyrodniczy przekonując, że natura może być miejscem przygód i edukacji,
  • spotkania z teatrem kamishibai z którym pracuję od 2020 r. ,
  • organizuję szkolenia dla edukatorów.

Entuzjastka alternatywnej edukacji, miejsc aktywności lokalnej i dalekich rowerowych podróży. Mam dwoje dzieci, które przekierowały moją drogę zawodową na inny tor. Przyświeca mi motto – że się da.

Kontakt

Pytania w sprawie szkolenia prosimy kierować na adres m.sejbuk-radziwonka@stopociech.pl i j.kasztelaniec@stopociech.pl

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Dowiedz się więcej o plikach cookies.