Czego uczymy?
Dzięki formule naszej szkoły uczestnik będzie miał okazję doświadczyć siebie w roli prowadzącego, przyjrzeć się swoim motywacjom, zasobom i obawom. Będzie mógł również zdobyć wiedzę dotyczącą procesu grupowego, dowiedzieć się jak reagować w trudnych sytuacjach indywidualnych oraz grupowych. Szkolenie przygotowuje do tego, jak towarzyszyć ludziom przeżywającym trudności, jak wzmacniać ich naturalne zasoby i poczucie kompetencji.
Jak uczymy?
Szkolenie ma charakter praktyczny.
Uczestnicy podczas szkolenia biorą udział we własnej grupie wsparcia. Prowadza ją rotacyjnie. Korzystając z tego doświadczenia dowiadują się, jak pracuje grupa wsparcia i jak ją prowadzić.
Każda sesja grupy wsparcia jest omawiane bezpośrednio po grupie.
Oprócz omawianego doświadczenia w programie szkoły są również bloki teoretyczne.
Doświadczenie zawodowe i rodzicielskie pokazuje nam, iż na drodze w stawaniu się wystarczająco dobrym rodzicem potrzeba zatrzymania się się, by spojrzeć na siebie, swoje dziecko i wzajemną relację.
W naszej pracy tworzymy przestrzeń do spotkania tak, aby każda osoba miała możliwość bycia usłyszaną, a w rezultacie usłyszała i doceniła samą siebie. Spotkanie z innymi odbywające się w atmosferze bezpieczeństwa i otwartości sprawia, że rodzice przestają oceniać i krytykować siebie, a bardziej skupiają się na tym, co jest im i ich dzieciom potrzebne. W dojściu do tego celu niezbędny jest kontakt z emocjami. W grupie wsparcia uczestnicy doświadczają, że inni mają podobne wyzwania i problemy, uczą się i korzystają z empatii. W rezultacie stają się bardziej rozumiejący i łagodni dla siebie samych i swoich bliskich. Celem grup wsparcia jest to, aby jej uczestnicy czuli się wzmocnieni w swojej roli, wzmocnieni również jako osoby. Dzięki temu mogą być bliżej swoich dzieci i czerpać więcej satysfakcji z bycia rodzicem.
Po kilku edycjach naszej szkoły i kontakcie z jej absolwentami, wiemy, że ten sposób pracy sprawdza się równie dobrze w innych niż rodzicielskie grupy wsparcia.
Stworzyliśmy Szkołę, aby przekazywać Wam naszą wiedzę, doświadczenie i praktyczne umiejętności potrzebne prowadzenia grup wsparcia.
Dyplom i certyfikat
Uczestnicy szkolenia otrzymują dyplom ukończenia szkoły. Mogą też potem ubiegać się o uzyskanie certyfikatu.
Warunkiem uzyskania certyfikatu potwierdzającego nabyte umiejętności jest poprowadzenie przynajmniej dwóch grup wsparcia po zakończeniu szkolenia pt. “Szkoła prowadzenia grup wsparcia” pod superwizją osób szkolących lub przez nie wskazanych.
Przyznanie certyfikatu jest decyzją superwizora.
Superwizja oznacza co najmniej 2 spotkania z osobami szkolącymi lub przez nie wskazanymi w trakcie trwania jednej grupy.
Pierwsza superwizja po ukończeniu szkoły jest bezpłatna dla absolwentów.
Kolejna superwizja jest płatna wg taryfikatora Fundacji jako organu prowadzącego Szkołę.
Wszystkie edycje Szkoły są prowadzone pod stała superwizją – trenera i superwizora rekomendowanego przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne, z Ośrodka Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA.
Fundacja „Sto Pociech” jest wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych.
Linki do artykułów na temat grup wsparcia i wywiadów z prowadzącymi Szkołę
http://stopociech.pl/s/index.php/dla-rodzin/dzielimy-sie-wiedza
https://plastermiodu.waw.pl/magia-grupy-wsparcia/
https://hellomama.pl/rodzice/grupa-wsparcia-katarzyna-dolegowska-urlich-i-janka-rykowska-z-fundacji-sto-pociech/